TehranFX

نرخ بهره 

NZD 1.75%

AUD 1.50%

GBP 0.25%

USD 0.75%

CAD 0.50%

EUR 0.00%

CHF -0.75%

JPY -0.10%
 
 

سبک های تهران اف ايکس

 

 

   سبک هايی که قصد داريم در اين صفحه به شما معرفی نماييم همگی حاصل تجربيات چند ساله تهران اف ايکس در بازار فارکس می باشد. هيچ کدام از اين سبک ها را نمی توان به عنوان يک الگوی ثابت مدت زمان زيادي مورد استفاده قرار داد. بهتر است در درجه اول مديريت سرمايه را در مورد تک تک آنها به کار برده، گزارش روزانه از نتايج سبک ها را ثبت کنيد و هر هفته با تغيير حجم و جابه جايی تيک پروفيت، آنها را بهينه سازيد. زيرا فقط با بهينه کردن می توانيد سبک هايی پايدار داشته باشيد و هيچ گاه نمی توانيد با يک روش ثابت، مدت زيادی در اين بازار به تريد بپردازيد. بهترين و موفق ترين شيوه برای کسب موفقيت، ترکيب اين سبک ها با يکديگر می باشد که ما به مرور در همين صفحه به توضيح سبک های ترکيبی خواهيم پرداخت.

توجه داشته باشيد كه سبك ها مخصوص تريدرهای حرفه ای و با سابقه می باشند و ممکن است مطالب براي افرادی که تجربه کافی در اين بازار ندارند كمي سنگين و نامفهوم باشد. مخصوصاً هرچه به سمت پايين صفحه پيش می رويد، سبک ها پيچيده تر مي شوند. البته شرکت در کلاس های آموزشی رايگان ما که جلسه اول آن  مقدماتی و جلسه دوم پيشرفته است، دراين زمينه مثمرثمر خواهد بود زيرا كليه سبک ها در کلاس های آموزش حضوری، تشريح مي شوند.

 

سبک اول

سبک آماری: اصولاً سبک آماری شامل يک Sell و يک Buy همزمان و با حجم يکسان بر روی يک جفت ارزی می باشد که می توان از آن در موارد مختلف استفاده کرد.

1.  سبک آماری روزانه : می توانيد با بازکردن يک پوزيشن سل و يک پوزيشن Buy بر روی جفت ارزی هايی مثل GBPUSD, EURUSD, USDCHF و قرار دادن تيک پروفيت 20 الی 50 پيپ بر روی نمودار روزانه(D1) اولين سبک آماری خود را پياده سازی کنيد. توجه فرماييد که اين روش بر روی جفت ارزی هايی کاربرد دارد که Candle های روزانه آن Shadow داشته باشند. حتی می توانيد در يک حساب ، بطور همزمان با چندين جفت ارزی به همين سبک تريد نماييد. در مورد استاپ لاس بهتر است از استاپ لاس 24 ساعته استفاده نماييد.

 

2.  استفاده سبک آماری در فاندامنتال : قبل از اعلام خبرهای مهم که احتمال حرکت بازار وشادو زدن زياد می باشد (با توجه به اينکه اکثر حرکت ها در اخبار پس از يک Shadow صورت می پذيرند)  يک Sell و Buy همزمان بر روی يک جفت ارزی باز کنيد و تيک پروفيت را 20 الی 40 پيپ تنظيم نماييد. استاپ لاس زمانی، دو الی چهار ساعته برای آن در نظر بگيريد. يعنی پس از دو الی چهار ساعت پوزيشن های باز را ببنديد.

 

3.  برخی تريدرها سبک آماری را بدين صورت اجرا می نمايند که يک سل و يک Buy همزمان بر روی يک جفت ارزی باز کرده و صبر می کنند تا يکی از آنها حدوداً 100 پيپ مثبت شود. آنگاه پوزيشن مثبت را بسته وصبر می کنند تا پوزيشن منفی خود را با 70 الی 80 پيپ منفی ببندند. اين روش بيشتر مخصوص بازارهای آرام و يا Sideway می باشد.

 

4.  دسته ای ديگر از تريدرها يک سل و Buy همزمان بر روی يگ جفت ارزی باز کرده و صبر می کنند تا يکی از پوزيشن ها حدوداً 100 پيپ منفی شود. آنگاه پوزيشن منفی را بسته و منتظر می شوند تا پوزيشن مثبت را با 120 الی 150 پيپ مثبت ببندند. اين سبک مخصوص زمانی است که بازار ترند است.

 

ما در آينده سبک آماری را با سبک های ديگر ادغام کرده و از آن استفاده های بهينه تری می نماييم.

 

 

سبک دوم

Scalp: اصولاً اسکالپرها سعی می کنند با تعداد پوزيشن های زياد و تيک پروفيت های کوتاه در بازار سود کنند. بنابراين برای استفاده از اين روش بايد ارزهايی با اسپردهای پايين انتخاب نماييد. البته بروکر نيز در اين ميان نقش بسزايی دارد. زيرا برخی از بروکرها اجازه کار بصورت اسکالپ را نمی دهند. در صورتيکه علاقه منديد به اين روش تريد نماييد، دقت کنيد که بهترين نمودارها برای شما نمودارهای M1, M5, M15 می باشند. شما می توانيد بر روی خطوط حمايت و مقاومت (Support & Resistance) بر روی اين نمودارها، Buy و Sell کرده و در صورتيکه پروفيت پوزيشن شما 2 الی 3 پيپ شد، پوزيشن خود را ببنديد. از طرفی در صورتيکه مارکت 2 الی 3 پيپ از Support  و Resistance فاصله گرفت و به اصطلاح اين خطوط را شکست، پوزيشن خود را با منفی ببنديد. همچنين در ترندهای نمودار M1، در صورتيکه قيمت بيش از قيمت Maximum و يا کمتر از قيمت Minimum گرديد، اقدام به Buy و Sell با هدف کسب 2 الی 3 پيپ مثبت نماييد.

 

برای استفاده از اين سبک به قوانين زير توجه نماييد:

1.  اكثر اسكالپرها  با حد اكثر حجم پوزيشن باز مي كنند. يعنی با 100دلار، پوزيشن 0.1 لات و با هزار دلار، پوزيشن يک لات باز می کنند. اگرچه اين کار خارج از اصول مديريت سرمايه است ولی چون اسکالپر آنلاين عمل می کند، نمی گذارد پوزيشن ، منفی زيادی را ببيند و در صورت منفی شدن پوزيشن، آنرا سريعا می بندد . لذا اين کار خطر زيادی ندارد. ولی در صورتيکه شما تازه کار هستيد به شما پيشنهاد می شود برای شروع کار،با بيش از 0.1  سرمايه پوزيشن باز نكنيد. يعنی با هزار دلار، بيش از 0.1 لات پوزيشن باز نکنيد. بطور کلی اسکالپرها در صورت سود کردن و زياد شدن سرمايه اوليه شان، لات خود را بالا می برند. يعنی به محض اينکه صد دلار آنها دويست دلار شد پوزيشن 0.2 و در صورتيکه سرمايه به 500 دلار رسيد، 0.5 لات پوزيشن باز می کنند.

 

2.    به محض آن كه پوزيشن  2 الی 5 پيپ مثبت شد آن  را می بندند.

 

3.    هرگز نمی گذارند پوزيشن آنها بيش از 5 پيپ (بدون احتساب اسپرد يعنی 5 پيپ بعلاوه اسپرد) منفی شود.

 

4.  پوزيشن های اسکالپر مدت زمان زيادی باز نمی مانند. يعنی در صورتيکه چند دقيقه پوزيشن باز بود و نتوانست به نقطه مورد نظر برسد آن را با 1+ و يا حتی صفر و 1- می بندد. زيرا با توجه به حجم بالاي پوزيشن، مدت زمان زياد برای باز بودن آن، خطر ساز خواهد بود.

 

5.  دقت فرماييد که حساب اسکالپر هرگز به سرعت نمی سوزد. اصولاً ممکن است يک اسکالپر به مرور پس از حدود يک هفته به دليل تريدهای ناموفق حساب خود را ضعيف کند. اکثر اوقات يک اسکالپر برای رسيدن به نتيجه مطلوب، مجبور است حساب خود را چندين بار شارژ کند ولی دقت کنيد که اگر موجودی حساب شما به سرعت پايين آمد، شما قوانين را زير پا گذارده ايد. زيرا حساب اسکالپر در صورت ناموفق بودن به تدريج ضعيف و ضعيف تر می شود.

 

اسکالپر هرگز با حساب های بالا شروع به فعاليت نمی کند. اکثرآنها با صد الی دويست دلار کار خود را آغاز می نمايند ولی در صورت موفقيت قادرند حساب خود را در هفته به چهار الی دوازده هزار دلار برسانند.

روش آنها بدين صورت است که هميشه Full Margin کار می کنند. يعنی با حساب صد دلاری خود 0.1 لات، پس از اينکه موجودی حساب به دويست دلار رسيد 0.2 لات، در صورتيکه موجودی به سيصد دلار رسيد 0.3 لات .... موجودی به هزار دلار رسيد يک لات و به همين ترتيب کار را ادامه می دهند.

 

ولی به مهم ترين نکته توجه فرماييد:

بطور مثال حساب شما با موفقيت از صد دلار به دويست دلار و.... تا شش هزار دلار به مرور ارتقا پيدا می کند و سپس از شش هزار به چهار هزار دلار نزول می يابد. به محض اينکه اسکالپر با اين شرايط روبرو شد و متوجه گرديد که نمی تواند مثل قبل تريد کند و حسابش افت کرد، کل سود خود را برداشت كرده و دوباره با سرمايه اوليه به تريد ادامه مي دهد.

 

 

سبک سوم

Take Profit های پله ای:

اين روش به شما اين امکان را می دهد که بتوانيد حداکثر استفاده را از حرکت بازار ببريد. مثلاً با يک حساب بيست هزار دلاری مينی درصورتيکه شما 0.5 لات پوزيشن باي باز کنيد، در اصل با يک چهلم سرمايه تريد کرده ايد و اين حجم بسيار برای اين حساب مطمئن می باشد. حال به جای آنکه يک پوزيشن 0.5  لات باز کنيد، 5 پوزيشن 0.1 لات باز می کنيد و TPهای آنها را به ترتيب 100-200-300-400 و500 پيپ ست می کنيد. البته اين پله ها ثابت نمی باشند و بسته به جفت ارزی و وضعيت بازار ممکن است در دوره هاي زماني مختلف(عمر يك هر دوره ممكن است از شش ماه تا دو سال به طول انجامد) کمتر و يا بيشتر شوند . حال به دو صورت می توان اين حساب را مديريت کرد.

 

روش اول :Stop Loss زمانی :

فاصله تيك پروفيت ها به جفت ارزي و مدت زمانی که پوزيشن باز است،بستگي دارد. يعنی اگر می خواهيد پوزيشن شما 4 ساعت باز باشد، مسلماً با توجه به اين كه ماکسيمم دامنه حرکت در 4 ساعت، 200 الی 300 پيپ می باشد، فاصله پله های شما حدوداً 50 پيپ محاسبه می گردد. ولی با توجه به اينکه دامنه حرکت روزانه ممکن است تا 400 الی 500 پيپ باشد، بنابراين فاصله پله ها تا 100 پيپ افزايش می يابد. يعنی شما در درجه اول زمان باز بودن پوزيشن را در نظر گرفته سپس ماکسيمم دامنه حرکت بازار در آن زمان را تخمين می زنيد. آنگاه تيک پروفيت پوزيشن های خود را در اين فاصله قرار می دهيد. پس از گذشت اين زمان، اقدام به بستن پوزيشن های باز می نماييد. بدين صورت اگر بازار حتی در روز 500 پيپ در جهتی که شما پوزيشن گرفته ايد حرکت کند، به راحتی آنرا کسب کرده ايد. همچنين اگر بازار به جای 500 پيپ، 200 پيپ حرکت کند، شما آن دويست پيپ را از دست نداده ايد. حال جواب سوال شما را که اگر بازار کلاً در آن جهت حرکت نکند چه کنيم، در سبک پله ای آموزش خواهيم داد.

 

روش دوم : Stop Loss نقطه ای:

اگر از استاپ لاس نقطه ای استفاده می کنيد بايد تا پايان بسته شدن همه پوزيشن ها آنلاين بمانيد و استاپ لاس های خود را به شرح زير مديريت کنيد:

در صورتيکه بازار پوزيشن اول شما را با تيک پروفيت بست، SL تمام پوزيشن های باز را بر روی نقطه open آنها منتقل می کنيد. در اينصورت اگر بازار پس از برخورد به TP اول شما جهت خود را تغيير داد، شما  به اندازه TP اول سود كرده ايد. حال اگر بازار به حرکت خود پس از بستن پوزيشن اول با تيک پروفيت ادامه داد و پوزيشن دوم را نيز با تيک پروفيت دوم بست، استاپ لاس پوزين های باز را بر روی پله قبل (تيک پروفيت صد) ست کنيد. حال اکر بازار پس از بستن پوزيشن دوم ، جهت خود را عوض کرد، شما تا 200 پيپ آن را گرفته ايد و بقيه پوزيشن ها نيز با 100 پيپ سود بسته می شوند. به همين ترتيب اگر بازارتيک پروفيت سوم را نيز بست، شما استاپ لاس پوزيشن های باز را بر روی پله قبل ( تيک پروفيت دويست) قرار می دهيد تا در صورتيکه بازار جهت خود را عوض کرد بقيه پوزيشن ها با دويست بسته شوند و بدين صورت می توانيد حداکثر حرکت بازار را کسب کنيد.

تنها نکته قابل توجه در اين بحث، فاصله تيک پروفيت های شما می باشد. فاصله پله ها بايد طوری طراحی شوند که بسته به حرکت بازار شما بتوانيد ماکسيمم حرکت را کسب کنيد. از طرفی بازار نتواند با يک بازگشت (Retracement) پوزيشن های شما را ببندد. بطور مثال اگر فاصله پله های شما نزديک باشد پس از بسته شدن پوزيشن اول شما، استاپ لاس بقيه پوزيشن ها به نقطه صفر منتقل می شود. بازار تا نقطه open پايين آمده و پس از بستن تمام پوزيشن ها ی شما با استاپ لاس صفر، دوباره جهت خود را عوض کرده و به سمت بالا می رود درحاليکه پوزيشن های شما بسته شده اند. اگرچه شما ضرر نکرده ايد و صد پيپ کسب کرده ايد اما اگر فاصله پله ها را مطابق با حرکات بازار به درستی محاسبه و طراحی کنيد، می توانيد تا آخرين قدم های بازار را نيز به دست آوريد.

 

 

سبک چهارم

سبک پله ای:

سبک پله ای در اصل زمانی استفاده می شود که شما نتوانسته ايد پوزيشن های خود را با مثبت ببنديد و نتيجه کار شما منفی بوده است. سبک پله ای به شما کمک می کند تا ضررهای روز و يا روزهای گذشته را جبران نماييد.

فرض کنيد در يک حساب مينی بيست هزار دلاری 0.1 لات پوزيشن Buy باز کرده ايد و TP آنرا صد گذاشته ايد. در صورتيکه پوزيشن شما با مثبت بسته شود، شما صد دلار سود کرده ايد. صد دلار در روز حدود دوهزار دلار در ماه ( ده درصد کل سرمايه) است. اما اگر بازار به سمت پايين حرکت کرد، در صورتيکه پوزيشن شما 100 پيپ ضرر شد، شما 0.2 پوزيشن Buy ديگر باز می کنيد. دقت فرماييد که پوزيشن قبل همچنان باز می باشد. در صورتيکه بازار پس از باز کردن پوزيشن دوم شما 100 پيپ بالا رفت ، کليه پوزيشن ها را با 200 پيپ سود می بنديد. ولی اگر باز حرکت بازار بر خلاف پوزيشن های شما بود، در صورتيکه  پوزيشن دوم شما 100 پيپ منفی بود، اين بار 0.4 ديگر پوزيشن Buy باز می کنيد و دوباره منتظر می مانيد تا بازار 100 پيپ به طرف بالا حرکت کند و آنگاه تمام پوزيشن ها را با 300 پيپ مثبت می بنديد. ولی اگر بازار دوباره به حرکت نزولی خود ادامه داد، در صورتيکه پوزيشن سوم شما 100 پيپ منفی شد، اينبار 0.8 پوزيشن Buy باز می کنيد. اگر حرکت بازار تا پانصد پيپ بر خلاف جهت حرکت پوزيشن شما ادامه يابد، به همين ترتيب در پله پنجم پوزيشن 1.5 لات بار خواهيد کرد.

بطور کلی در اين روش به ازای هر صد پيپ حرکت مخالف، يک پوزيشن هم جهت پوزين های ديگر با حجمی معادل دو برابر حجم پوزيشن آخر باز می کنيم و در هر زمان فقط منتظريم که يک پله و يا صد پيپ بازار حرکت اصلاحی انجام داده  تا نتيجه کلی برای ما سود قابل توجهی گردد. اگر جمع پوزيشن ها تا پله پنجم را محاسبه کنيم ، حدود 3 لات در يک حساب بيست هزاردلاری پوزيشن باز کرده ايم که از نظر مديريت سرمايه، ميزان ريسک بسيار پايين می باشد. از طرفی بازار هيچ گاه نمی تواند يک حرکت پانصد پيپی در يک جهت ، بدون داشتن حداقل 100 پيپ retracement انجام دهد. البته شما می توانيد بنا به شرايط بازار و جفت ارزی، فاصله پله ها را حتی تا 200 پيپ و يا بيشتر افزايش دهيد. بدين سان ميزان ريسک را پايين می آوريد. البته ما اين سبک را بهينه سازی کرده و در سبک بعدی به استحضار می رسانيم.

 

 

سبک پنجم:

سبک مديريت سرمايه: 

اگر چه بازار فارکس نمی تواند يک حرکت 500 الی هزار پيپ را بدون 100 الی 200 پيپ Retracement بطور يکنواخت انجام دهد، ولی گاهی اوقات خود تريدر نيز پس از مدتی به اشتباه خود پی برده مشاهده می کند که بازار بر خلاف جهت پوزيشن او ترند گشته است.

گاهی اوقات پوزيشن Buy بر روی يک Support چند ماهی به شما سود داده است ولی اينبار مشاهده می کنيد که Support شکسته شده و بازار از حالت Side way به ترند تبديل شده است و نه تنها پوزيشن بلکه کل حساب شما توسط يک ترند که بر خلاف جهت پوزيشن می باشد، تهديد می گردد. بنابراين جهت آرامش بيشتر و امنيت حساب، ما سبک پله ای را بهينه کرده آنرا سبک مديريت سرمايه نامگذاری نموديم. همانطور که قبلاً نيز به کرار به اين نکته اشاره شد، سعی کنيد هرگز بر خلاف جهت بازار تريد نکنيد و هميشه خود را در جريان بازار قرار داده و به جای مقاومت در مقابل حرکت بازار با قارا گرفتن در جريان آن، سود ببريد.

 

سبک مديريت سرمايه بدين نحو عمل می کند:

پس از تحليل بازار و تشخيص جهت احتمالی يک عدد پوزيشن 0.1 لات با تيک پروفيت حدوداً 100 پيپ ( TP به جفت ارزی و زمان باز بودن پوزيشن بستگی دارد) در يک حساب پانزده الی بيست هزار دلاری باز کنيد. پس از گذشت زمان مورد نظرتان اگر پوزيشن شما با TP بسته نشده بود به صورت دستی آنرا ببنديد. اصولاً افرادی که با خبر و فاندامنتال تريد می کنند زمان را دو الی چهار ساعت در نظر گرفته و TP را بسته به جفت ارزی بين 40 الی 100 پيپ قرار می دهند ولی بطور کلی با توجه به شرايط بازار در زمان خبر، برای آسودگی خيال می توانيد روزانه خريد کنيد. پس از باز کردن پوزيشن ، 24 ساعت به آن فرصت دهيد تا بتواند به تيک پروفيت برسد. همانطور که قبلاً نيز اشاره شد در بدترين حالت بازار 200 الی 300 پيپ بر خلاف جهت پوزيشن شما حرکت خواهد کرد و آن به معنی 200 الی 300 دلار ضرر در يک حساب پانزده يا بيست دلاری است که مسلماً هيچ گونه صدمه ای به پيکره حساب شما وارد نمی كند.

 

سپس دوباره بازار را تحليل نموده و پوزيشن ديگری باز کنيد. حجم پوزيشن جديد به نتيجه پوزيشن قبل بستگی دارد. اگر پوزيشن شما به TP برخورد کرده بود و يا با نتيجه مثبت به طور دستی بسته شد، پوزيشن بعد را با همان حجم 0.1 باز نماييد ولی در صورتيکه پوزيشن شما بصورت دستی با منفی بسته شد، شما دو عدد پوزيشن 0.1 با تيک پروفيت های 100 و 200 پيپ باز می کنيد و مانند مرحله قبل پس از گذشت مدت زمان مورد نظرتان به عنوان SL، پوزيشن های بازی که به TP برخورد نکرده اند را بصورت دستی می بنديد. در صورتيکه حرکت امروز بازار را صحيح پيش بينی کرده باشيد مسلماً ضرر ديروز جبران خواهد شد و برای روز بعد و يا مرحله بعد دوباره حجم پوزيشن خود را 0.1 لات در نظر می گيريد. ولی اگر باز در تعيين جهت بازار اشتباه کرده بوديد و بعد از 24 ساعت ، بازار در جهت پيش بينی شده شما حرکت نکرد، دوباره پوزيشن های خود را بسته سپس همانند روزهای گذشته بازار را تحليل کرده و پيش بينی جديد خود را انجام داده، بسته به ميزان ضرری که متحمل شده ايد اين بار 3 الی 4 عدد پوزيشن 0.1 باز می کنيد و TP های 100، 200، 300و400 پيپ برای آنها تنظيم می نماييد. پس از مدت زمان مورد نظر شما اگر پوزيشن های شما با مثبت بسته شد، روز آينده دوباره با 0.1 لات شروع می کنيد و در غير اينصورت بسته به ميزان ضرر، حجم را افزايش می دهيد.

بدين ترتيب مشاهده می کنيد که اگر نتوانيد جهت بازار را درست پيش بينی کنيد، در بدترين حالت حساب شما يک هفته دوام خواهد آورد. يعنی در اين روش ملزم هستيد که در هفته حداقل يک روز جهت بازار را درست پيش بينی کنيد و مديريت سرمايه اين روش به شما کمک می کند که در آن يک روز نه تنها کليه ضرر های روزهای قبل جبران شود بلکه در مجموع حساب شما سودمي کند. دقت فرماييد که در بالا بردن حجم معاملات کاملاً سخت گير باشيد. يعنی در صورتيکه امتياز شما طی هفته و يا ماه مثبت بود، بهتر است در صورتيکه روز قبل ضرر کرده ايد، با افزايش لات ، حساب خود را به خطر نيندازيد.اکثر تريدرها هفتاد الی نود درصد صحيح پيش بينی می كنند. بنابراين به راحتی با اين روش می توانند بدون ريسک و به طور مطمئن در بازار باقی مانده و به تريد بپردازند. از طرفی براي موفقيت،اين روش فقط نياز به 10 الی 20 درصد پيش بينی  صحيح دارد . دقت فرماييد که وقتی پوزيشن های روز قبل خود را می بنديد کاملاً ذهن خود را آزاد کنيد تا بتوانيد با خيال راحت و بدون هيچ فشار عصبی، جهت بازار را برای روز آينده پيش بينی نماييد. اصولاً تريدرهای موفق ممکن است در طول يک هفته يک يا دو بار به پله دوم بروند و يا در طول ماه بيش از يک يا دومرتبه پله چهارم و پنجم را نبينند. زيرا اکثر مواقع بازار را درست پيش بينی می نمايند و حتی در برخی اوقات که اشتباه کردند، سبک مديريت سرمايه به آنها اجازه می دهد که در بازار باقی یمانند و همچنين به آنها کمک می کند تا ضررهای خود را جبران کنند. کم پيش می آيد که يک تريدر ، چهار يا پنج روز متوالی بازار را اشتباه پيش بينی کند ولی با اين حال سبک مديريت سرمايه به او اين امکان را می دهد که حتی بعد از چهار يا پنج روزمستمر اشتباه ، نه تنها حساب خود را حفظ کند بلکه فقط با يک روز پيش بينی صحيح، بدون اينکه خطری حساب را تهديد کند، کليه ضررها جبران شود. ولی اگر پس از مدتی تريد مشاهده کرديد که اکثراً در پله های چهارم و پنجم و يا حتی بالاتر به سر مي بريد، حتماً تغييراتی اساسی در روش پيش بينی بازار و تشخيص جهت آن انجام دهيد. به ياد داشته باشيد با اينکه مرتباً در حال تشخيص اشتباه می باشيد ، اين سبک مديريت سرمايه است که حساب شما را حفظ نموده است .

 

 

سبک ششم:

سبک مديريت سرمايه آماری:

در اين سبک ما سبک های مديريت سرمايه را با سبک تيک پروفيت های پله ای و آماری ادغام کرده ايم. در اين سبک به جای باز کردن يک پوزيشن 0.1 Buy ، يک پوزيشن 0.2 Buy و يک پوزيشن 0.1Sell باز می کنيم. بطور مثال در يک حساب بيست هزار دلاری در روز اول ( پله اول) به جای 5 پوزيشن Buy 0.1 با تيک پروفيت های صد، دويست ...تا پانصد، پنج پوزيشن 0.2 Buy با تيک پروفيت های صد، دويست ... تا پانصد و پنج پوزيشن 0.1 Sell با همان تيک پروفيت ها باز می کنيم. اين سبک از نظر امنيت فوق العاده از سبک های قبل مقاوم تر می باشد. همچنين از نظر بازدهي نيز بيش از سبک های قبل سودآور است زيرا بوسيله اين سبک می توان سودهای حاصل از Shadow هايی که بازار بر خلاف جهت تريد ما دارد را نيز کسب نماييم. ازطرفی حتی  بعضي اوقات  که بازار بر خلاف جهت پيش بيني ما حرکت می کند، بوسيله اين سبک باز ما سود می کنيم.

 

 البته اين سبک نيز خود به چندين سبک زيرمجموعه با مديريت سرمايه های مختلف تقسيم می شود که به شرح چند عدد از آنها می پردازيم.

 

1.    گاهی اوقات در حرکت های شديد مخصوصاً در پله های بالا،  برای مقاومت بيشتر حساب و کم کردن ضرر، بر روی پوزيشن های مخالف تيک پروفيت ست نمی گردد يا فواصل بين آن ها بيشتر مي شود. اين کار باعث می شود تا در صورتيکه بازار حرکت شديدی بر خلاف جهت پيش بينی شده انجام داد، مقداری از ضرر شما بوسيله پوزيشن های معکوس جبران گردد.

 

همچنين در مورد پله های دوم و سوم، سبک های متفاوت تغيير حجم های متفاوت می دهند.

 2.    اين سبک که بيشتر مخصوص ترند می باشد، فقط حجم طرف موافق را دو برابر می کند. يعنی در روز دوم ( در صورتيکه روز قبل متحمل ضرر گشته باشيد) چهار به يک پوزيشن باز می کنيد. يعنی فقط حجم 0.2 را دو برابر می نماييد و به همين ترتيب در روزهای آينده در صورتيکه ضرر کرديد، هميشه حجم پوزيشن های طرف مخالف پيش بينی بطور ثابت 0.1 می ماند و حجم پوزيشن های موافق جهت پيش بينی، افزايش می يابد.

 

3.    اين روش مخصوص بازارها يی با Shadow های بلند می باشد زيرا با اين روش سود ما در بازارهای ترند با حرکات بالا، کمتر می شود و بدين صورت است که در هنگام ضرر، روز بعد حجم پوزيشن های هر دو طرف دو برابر می گردد. يعنی در صورتيکه امروز ضرر کرديد، در پله دوم ، پوزيشن ها بصورت 0.4 و 0.2 باز می شوند.

 

4.    در اين روش که بهينه شده سبک مديريت سرمايه آماری می باشد، تا حد ممکن تعداد پوزيشن را بالا برده و تيک پروفيت ها را پخش می کنيم. يعنی در روز اول به جای پنج عدد پوزيشن 0.2 با تيک پروفيت های صد، دويست ... تا پانصد در جهت موافق پيش بينی ، ده عدد پوزيشن 0.1 لات با تيک پروفيت های 50، 100 ، 150... تا پانصد باز می کنيم. بدين وسيله با اينکه حجم را ثابت نگه داشته ايم ولی می توانيم از کوچکترين حرکات بازار نيز سود ببريم. به همين ترتيب اگر در پله اول يا روز اول با ضرر مواجه شديم، در روز دوم به جای باز کردن پنج عدد پوزيشن 0.4 در جهت موافق پيش بينی و پنج عدد پوزيشن 0.2 در جهت مخالف پيش بينی، بيست عدد پوزيشن 0.1 در جهت پيش بينی و ده عدد پوزيشن 0.1 در خلاف جهت پيش بينی باز کرده و تيک پروفيت ها را در دامنه مورد نظر پخش می نماييم.

 

 

نکته : در سبک مديريت سرمايه آماری ، تيک پروفيت ها فوق العاده مهم می باشند مخصوصاً در پله اول. سعی کنيد تيک پروفيت های خود را در اين سبک در پله اول طوری تنظيم کنيد که بازار توانايی لمس TP سوم شما را نداشته باشد. زيرا با توجه به حجم پوزيشن های باز از دو طرف، در صورتيکه بازار در جهت پيش بينی شده شما بيش از تيک پروفيت سوم حرکت کند، به تدريج از سود شما کسر خواهد شد.

 

 

سبک هفتم:

خريد و فروش طبق خطوط Support و Resistance:

 

خطوط Support و Resistance را بطور کلی به دو دسته تقسيم می کنيم:

 

1.    خطوط حمايت و مقاومت محلی : خطوط Support و Resistance که برای نمودار های M1، M15، H1، H4 و D1 در محدوده زمانی فعلی ترسيم می گردند. اين خطوط بيشتر برای تريد های کوتاه مدت استفاده می شوند. سعی کنيد بر روی خطوط Support محلی و يا نزديک اين خطوط ، Buy کرده و بر روی خطوط Resistance محلی و يا نزديک آن Sell کنيد. دقت فرماييد که بسته به Time Frame مورد نظر از يک دقيقه تا يک روز، ميزان سود خود را از 5 پيپ تا 50 پيپ در نظر بگيريد. از طرفی در صورتيکه پوزيشن شما باز با توجه به Time Frame مورد نظر، 5 تا 50 پيپ منفی شد، آنرا ببنديد. همانطور که قبلاً نيز اشاره شد اين خطوط فقط مخصوص تريدهای کوتاه مدت می باشد. تريدر پوزيشن را باز می کند و تا زمان بستن آن آنلاين می ماند. پوزيشن ها به صورت دستی باز و بسته می شوند. به هيچ عنوان Sell stop و Buy stop بر روی اين خطوط قرار ندهيد. اين خطوط اکثراً مد نظر اسکالپرها می باشد.

 

2.    خطوط  حمايت و مقاومت عمومی (کلی) : اين خطوط بر روی Time Frame های D1، W1 و MN رسم می شوند. اکثر اين خطوط مربوط به چندين ماه و يا چندين سال گذشته می باشد. هر چه عمر اين خطوط بيشتر باشد، می توانيد به سود بيشتری فکر کنيد. بطور کلی می توانيد بر روی يک Support عمومی يک Buy بزنيد و انتظار صد الی دويست پيپ سود داشته باشيد و يا بر روی Resistance های عمومی Sell کرده و انتظار صد الي دويست پيپ حرکت داشته باشيد که مسلماً اين صد و يا دويست پيپ را نيز به روش هايی که در بالا ذکر شده کسب خواهيد نمود. از طرفی اگر خطوط Support و Resistance عمومی قديمی باشند و بر روی Time Frame ماهيانه (MN) وجود داشته باشند، خيلی اوقات می توانيد چند هزار پيپ از آنها دريافت کنيد. اصولاً خطوط Support و Resistance عمومی خطوطی هستند که :

 

1.    بازار Side Way حرکت خود را در آن محدوده انجام می دهد.

2.    نقاطی هستند که بازارهای ترند، Retracement های خود را در آن نقاط انجام می دهند.

3.    اگر اين خطوط Support و Resistance عمومی مربوط به نمودار MN باشند و عمری طولانی داشته باشند، حتی می توانند تعيين کننده تغيير جهت ترند نيز باشند. که البته با يک مديريت سرمايه صحيح ، به کمک اين خطوط می توانيد حتی چند هزار پيپ را در عرض چند ماه کسب کنيد.

 

        در صورتيکه يک خط Support و Resistance عمومی شکسته شد، می توانيد به ادامه ترند اطمينان داشته باشيد. البته بازار برای شکستن اين خطوط Support و Resistance  عمومی به حرکت های 200 الی 600 پيپ بعد از اين خطوط نياز دارد و همچنين بستگی دارد که اين خطوط بر روی نمودارهای روزانه، هفتگی و يا ماهيانه رسم شده باشند. که البته پس از شکسته شدن هر Support يا Resistance  عمومی ، بسته به اينکه بر روی چه Time Frame رسم می شوند، به همان مقدار توانايی ادامه حرکت به ميزان 500 تا چند هزار پيپ را دارد.  

 

 

  info@tehranfx.com